ترامپ: در مساله کرکوک بی‌طرف هستیم

۲۵ مهر ۱۳۹۶ | ۱۲:۵۰ کد : ۱۹۷۲۵۴۹ سرخط اخبار

در پی درگیری ها بر سر کرکوک و تسلط کامل دولت مرکزی عراق بر این شهر، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد واشنگتن طرف هیچ یک از نیروهای عراقی و کرد این کشور را در درگیری مذکور نمی گیرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پس از آنکه نیروهای عراقی کرکوک در شمال این کشور را با درگیری از نیروهای کرد گرفتند اعلام کرد که خودش را وارد مناقشه مذکور نمی کند.

وی به خبرنگاران گفت: ما طرف نیروهای عراقی یا کرد را در این نبرد نمی گیریم اما درگیری آنها را هم دوست نداریم. ما سالیان متمادی است که روابط بسیار خوبی با کردها داشته ایم، همچنین با عراقی ها نیز روابط خوبی داریم اما در این نبرد طرف هیچ یک را نمی گیریم.

رفراندوم استقلال اقلیم کردستان عراق ماه گذشته میلادی برگزار شد و در نتیجه آن درگیری ها میان دو طرف عراقی و کردها افزایش یافته است.

وزارت خارجه آمریکا نیز در بیانیه ای نگرانی خود را بابت خشونت ها در عراق ابراز داشت و به تمامی طرف های درگیر تاکید کرد تا از اقدامات تحریک آمیز که باعث سوءاستفاده دشمنان عراق می شوند، اجتناب کنند.

هیدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز گفت: ایالات متحده از اقدامات صلح آمیز دولتی مشترک متشکل از دولت های منطقه ای و مرکزی و براساس قانون اساسی عراق در تمامی مناطق مورد مناقشه حمایت می کند.

سخنگوی پنتاگون نیز به خبرنگاران گفت: نیروهای آمریکایی از هیچ یک از طرف های درگیر در بن بست کرکوک حمایتی نمی کند.

وی ادامه داد: ما از عراق متحد دفاع می کنیم و حامی هیچ یک از طرف های درگیر نیستیم. ما با هرگونه خشونت از جانب هر گروهی مخالفیم و تاکید داریم که مخالف هرگونه اقدام بی ثبات کننده هستیم که باعث سوءاستفاده داعش و انحراف اقدامات ما علیه این گروه تروریستی می شود.

این مقام مسئول پنتاگون تصمیم برای برگزاری رفراندوم استقلال اقلیم کردستان عراق را تاسف آور دانست و تاکید کرد که اقدامات برمبنای قانون اساسی و مذاکرات باید صورت گیرد و گفت: ما از عراق متحد حمایت می کنیم. نیروهای آمریکایی در اطراف منطقه کرکوک مستقر شده اند.

کلید واژه ها: کرکوک


نظر شما :