سردار پاکپور: باز هم به سوریه مستشار می‌فرستیم

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۱۵:۵۷ کد : ۱۹۶۸۷۵۰ سرخط اخبار

فرمانده نیروی زمینی سپاه گفت: ما در بخش جنگ زمینی به کمک نیروی قدس در سوریه رفتیم و از برادران باتجربه بعنوان مستشار به سوریه فرستادیم که الان هم آنجا هستند و باز هم اعزام خواهیم داشت.
 
به گزارش فارس، سردار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی  به سوالات خبرنگاران این حوزه پاسخ گفت که بخش نخست این گفتگو با موضوع سوریه را در زیر می خوانید:
 
* سرعت تبدیل «اعتراض »ها به «جنگ مسلحانه» در سوریه بالا بود
 
سردار پاکپور درخصوص شکل گیری بحران در سوریه اظهار داشت: یکی از نکات قابل توجه در شروع بحران، سرعت و شدت تحولات بود که شاهد اوج گرفتن این وقایع و حرکت های اعتراضی به صورت جنگ های مسلحانه در مدت زمان بسیار کوتاهی بودیم.
 
وی افزود: این نشان از آن می دهد که کشورهایی نظیر آمریکا، عربستان، ترکیه و ... به دنبال این بودند که کشور سوریه را به عنوان یک کشور در خط مقدم جبهه مقاومت از بین ببرند.
 
فرمانده نیروی زمینی سپاه، فلسطین و لبنان را جبهه مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی عنوان کرد و گفت: از سال 1948 که اشغالگری رژیم صهیونیستی آغاز شد تا به حال مقاومت های مختلفی در برابر آن صورت گرفت که البته دنبال دار نبود و بعضا بعد از مدتی از بین می رفت تا اینکه انتفاضه رخ داد.
 
سردار پاکپور خاطرنشان کرد: بعد از انتفاضه اول، مقاومت در منطقه، شکل خاصی به خود گرفت به گونه ای که رژیم صهیونیستی به وحشت افتاد و حامیان آن مخصوصا آمریکا فهمیدند که اتفاق جدیدی در حال رخ دادن است و این بار، بدنه مردم است که نسبت به اشغالگری حساس شده و مبارزه می کند.
 
وی تصریح کرد: پشتیبانی از انتفاضه، هم درون مناطق اشغالی و هم از بیرون آن صورت می گرفت که یا در لبنان بود و یا در سوریه. علاوه بر این، دفاتر بسیاری از گروه های مقاومت مثل حماس و جهاد اسلامی سایر گروه های مبارز فلسطینی در سوریه قرار داشت.
 
* سوریه خط مقدم حمایت از مقاومت است
 
فرمانده نیروی زمینی سپاه، سوریه را پشتیبان اصلی و خط مقدم حمایت از مقاومت در جریان جنگ 33روزه معرفی کرد و اظهار داشت: کشوری که می توانست بستر مناسبی برای پشتیبانی از جبهه مقاومت باشد، سوریه بود که یک دولت مستقر و همراه با جبهه مقاومت داشت.
 
سردار پاکپور یادآور شد: در جریان همان جنگ، شاهد بودیم مردم جنوب لبنان و ضاحیه که آواره شده بودند، عمدتا به سوریه رفتند و مردم سوریه هم مهمان نوازی خوبی از آوارگان جنگ 33 روزه داشتند.
 
وی گفت: وقتی دنیای استکبار همه این موضوعات را تحلیل می کند، می بیند سوریه یک کشور مهم و هم مرز با رژیم صهیونیستی و پشتیبان مقاومت است که تن به خواسته های آمریکایی ها هم نداده و متحد و هماهنگ با جمهوری اسلامی است. لذا از فرصت پیش آمده استفاده کردند و بر آن شدند که دولت بشار اسد را ساقط کنند که به همین دلیل نیز این اتفاقات را در منطقه رقم زدند.
 
* تلاش ترکیه برای ایجاد انحراف در جبهه مقاومت
 
فرمانده نیروی زمینی سپاه با بیان اینکه حمله به سوریه به وسیله کشورهای حامی رژیم صهیونیستی و همراه با آمریکا ازجمله عربستان، امارات، قطر و ترکیه شروع شد، تصریح کرد: این کشورها از وضع موجود ناراحت بودند و می خواستند خودشان را به عنوان بازیگران اصلی منطقه به اربابانشان نشان دهند.
 
سردار پاکپور اضافه کرد: ترکیه در مقطع جنگ غزه، یک حرکت نمادینی را انجام داد و می خواست خودش را به عنوان پشتیبان جبهه مقاومت نشان دهد که البته طولی نکشید و ارتباطش را با رژیم صهیونیستی برقرار کرد و هدفشان هم کمرنگ کردن نقش ایران و سوریه در پشتیبانی از جبهه مقاومت بود که اگر روند و خط دهی گروه هی مبارز در دست آنها افتاد، از نفوذشان استفاده کرده و مبارزه و حرکت ضدصهیونیستی آنها را با یک شیب ملایم از بین ببرند.
 
فرمانده نیروی زمینی سپاه افزود: آنها فکر می کردند ترکیب جمعیتی سوریه همراه کشورهای منطقه و مخالف دولت است، لذا در برآورده هایشان اشتباه کردند. آنها فکر نمی کردند که اغلب جمعیت اهل سنت سوریه با نظام قانونی این کشور همراه است و از طرفی وحشی گری های تکفیری ها و تروریست ها نیز عزم آنها را نسبت به پشتیبانی از دولت قانونی سوریه بسیار زیاد کرد.
 
* مداوای مجروحین تروریست ها در اسرائیل
 
سردار پاکپور گفت: الان چند سال است که این گروه های تروریست، هم مرز با اسرائیل هستند مثل منطقه قنیطره، اما یک گلوله هم سمت اسرائیل شلیک نکرده اند و اگر هم اشتباها شلیکی شود، سریعا عذرخواهی می کنند.
 
وی افزود: حتی ما خبرهایی داریم که در درگیری های قنیطره، بسیاری از مجروحین تکفیری ها را به داخل اسرائیل می بردند و مداوا می کردند. لذا در مجموع، ایجاد این شرایط در سوریه، حرکت حساب شده ای بود که اسرائیل را از هجمه هایی که علیه اش شروع شده بود، دور کرده و امنیتی برایش ایجاد کردند.
 
فرمانده نیروی زمینی سپاه تصریح کرد: الان در سوریه جنگ مسلمان علیه مسلمان است و از هر طرف کشته شود، به نفع آمریکا و اسرائیل خواهد بود چون از هر طرف کشته شود، یا فریب خورده گروه های تکفیری با مغزهای منجمد است یا مسلمانانی هستند که از کشورشان دفاع می کنند. لذا پشتیبانی های عظیمی که از تروریست ها در سوریه شد و داعش را ایجاد کردند، به همین دلیل است.
 
سردار پاکپور افزود: آیا ابوبکر بغدادی و گروهک های تکفیری یک بار هم علیه رژیم صهیونیستی حرفی زده اند؟ واقعا اگر همین خودروهای انتحاری که افراد بی منطق می آورند و منفجر می کنند، علیه اسرائیل اقدام می کردند، آیا صهیونیست ها این آرامش را داشتند؟ به هیچ وجه. اگر همه این گروه ها علیه اسرائیل متحد می شدند، وضع اسرائیل اینگونه نبود. ولی در حال حاضر همه افراد و گروه هایی که بایستی در جبهه مبارزه با رژیم صهیونیستی بجنگند، در دو سنگر و علیه هم در حال نبرد و برادرکشی هستند؛ همان هدفی که آمریکا و رژیم صهیونیستی دنبال می کنند.
 
* ایران پشتیبان اصلی جبهه مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی است
 
وی ادامه داد: حزب الله لبنان که باید علیه رژیم صهیونیستی آماده شود، در مقابل تروریست ها در سوریه می جنگند که البته آن هم منطقی دارد چراکه اگر سوریه که پشتیبان جبهه مقاومت است، ساقط شود و به دست حامیان رژیم صهیونیستی بیفتد، حتما جبهه مقابله با اشغالگران تضعیف خواهد شد.
 
فرمانده نیروی زمینی سپاه درخصوص نقش ایران در حمایت از جبهه مقاومت در سوریه نیز گفت: همه دنیا می دانند ایران یکی از کشورهایی است که پشتیبان اصلی جبهه مقاومت در برابر اشغالگری رژیم صهیونیستی است. آنها فکر می کردند اگر سوریه را تبدیل به یک کشور مخالف ایران کنند، دست جمهوری اسلامی از پشتیبانی جبهه مقاومت قطع می شود و در آن صورت می توانند مقابل حزب الله لبنان بایستند.
 
* سلاح و مهمات در حزب الله بومی شده است
 
سردار پاکپور این تحلیل را یک برآورد غلط از سوی دشمنان عنوان کرد و اظهار داشت: امروز دیگر حزب الله لبنان کاملا روی پای خود ایستاده و حتی اگر فاصله ما با آنها ده ها هزار کیلومتر هم بود، آنها کار خودشان را می کنند چراکه سلاح و مهمات و تجهیزات در حزب الله بومی شده و آنها در جنگ 33روزه این را بخوبی نشان دادند.
 
* جنگ زمینی در یمن شکست فضاحت برای برای دشمنان خواهد بود
 
وی همچنین به وضعیت جبهه یمن اشاره کرد و افزود: دقت کنید مبارزین یمن چگونه می جنگند؟ ما که به آنها دسترسی نداریم ولی خودشان ابزارشان را تهیه می کنند و بعد از 3 سال با انبوهی از تکنولوژی های ائتلاف ضد یمن مبارزه می کنند و البته یمن سر جای خودش است.
 
فرمانده نیروی زمینی سپاه گفت: البته مردم یمن شرایط بسیار سختی دارند ولی به هر حال هستند. هزاران هواپیما و بمب افکن یمن را بمباران کردند اما تا روی زمین نیایند یمن سرجایش خواهد بود و آنها هم می دانند اگر بخواهند جنگ را بر روی زمینی بکشانند، شکست فضاحت باری خواهند خورد.
 
* در همه ابعاد مستشار نظامی در سوریه داریم
 
سردار پاکپور تصریح کرد: با توجه به تمام این مسائل، دشمنان چنین برنامه ای در خصوص سوریه داشتند و ما هم نمی توانستیم دست روی دست بگذاریم و نظاره گر باشیم که سوریه را به عنوان جبهه و خط مقدم مقاومت از بین ببرند. همانطوری که حضرت آقا فرمودند، جمهوری اسلامی در همه ابعاد به سوریه کمک کرد و در بُعد نظامی هم کمک های مستشاری انجام می شود.
 
وی درخصوص کمک های مستشاری و تعریف این کمک ها به سوریه نیز اظهار داشت: کمک مستشاری تنها در بُعد طراحی نیست بلکه در تکنیک و تاکتیک هم هست و برای همین نیروها باید در میدان حاضر باشند.
 
فرمانده نیروی زمینی سپاه افزود: شما وقتی می خواهید به ارتش یک کشور در جنگ کمک مستشاری بدهید، باید در صحنه حضور داشته باشید و ما هم در ابعاد مختلف مثل طراحی، فنی، تخصصی و تاکتیکی و تکنیکی در سوریه مستشار داریم.
 
* همکاری نیروی زمینی و نیروی قدس سپاه در سوریه
 
سردار پاکپور درخصوص نقش نیروی زمینی سپاه در سوریه نیز گفت: یک جنگ ابعاد مختلفی دارد که مهمترین بخش آن بخش زمینی است و ما هم در این بخش به کمک نیروی قدس رفتیم و از برادران باتجربه زمان جنگ و درگیری های چند سال اخیر شمال غرب و جنوب شرق کشور -که شکل آن با جنگ سوریه نزدیک بود- به عنوان مستشار به سوریه فرستادیم که الان هم آنجا هستند و باز هم اعزام خواهیم داشت و تا زمانی که نیاز داشته باشند کمک مستشاری خودمان را ادامه می دهیم لذا وقتی می گوییم «مستشار»، نباید تصور 4-5 نفر را داشته باشیم.
 
وی تاکید کرد: ما در همه ابعاد برای اینکه جبهه مقاومت شکسته نشود، مستشار می فرستیم و هر کمکی هم از دست مان برآید، انجام خواهیم داد.
 
فرمانده نیروی زمینی سپاه درخصوص اعزام نیرو از یگان ویژه صابرین نیز گفت: نیروهای صابرین دارای تجربه بسیار خوبی هستند و از نظر علم نظامی، جایگاه بلندی دارند و این توانمندی را در مقاطع مختلفی نشان دادند. لذا اکنون برخی آنها به عنوان مستشار در حوزه های تاکتیک و تکنیک مشغول هستند.
 
* نیازی به اعزام یگان نظامی از ایران به سوریه نیست
 
وی افزود: تروریست ها و تکفیری ها عددی نیستند که ما بخواهیم یگان های سازمان یافته به منطقه اعزام کنیم. نیروهای مردمی و ارتش سوریه، علی رغم اینکه چند سال است درگیر جنگ هستند، توان خوبی دارند و نیازی برای اعزام یگان نظامی به این کشور نیست.
 
* افسران ایرانی مانند برادر در کنار ارتش سوریه هستند
 
فرمانده نیروی زمینی سپاه درخصوص همکاری و نوع برخورد فرماندهان ارتش سوریه با ایرانی ها خاطرنشان کرد: غالب ارتش های دنیا اقبال زیادی به پذیرش مستشار نشان نمی دهند چون عمدتا مستشارانی که به کشورهای دیگر می روند -مثل آمریکایی ها- رویکردشان استکباری است و کشور مقصد را یک کشور ضعیف و بدون علم می بینند ولی ارتش و نیروهای مردمی سوریه دید دیگری به نیروهای ما دارند و می دانند سپاه فقط برای کمک مستشاری به آنجا رفته است و هدفشان فقط و فقط کمک به جبهه مقاومت و ارتش سوریه است و هماهنگی بسیار تنگاتنگی بین ارتش سوریه و مستشاران سپاه وجود دارد.
 
سردار پاکپور ادامه داد: آنها تشنه برگشتن برادران ایرانی هستند چون رفتار و منش نیروهای ما، رفتار و منش اسلامی است و با آنها بسیار خوب برخورد می کنند و عین برادر کنار آنها هستند و هدفشان فقط کمک به آنهاست.

کلید واژه ها: نیروی زمینی سپاه جبهه مقاومت رژیم صهیونیستی پاکپور ارتش سوریه


نظر شما :