هلند: ترکیه باید عذرخواهی کند

۲۳ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۹:۲۷ کد : ۱۹۶۷۸۵۹ سرخط اخبار

نخست وزیر هلند اعلام کرد، اظهارات جنجالی رئیس جمهوری ترکیه که هلندی ها را با نازی ها مقایسه کرده بود، کمکی به تنش زدایی در روابط دیپلماتیک دو طرف نخواهد کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، مارک روته، نخست وزیر هلند اعلام کرد که کشورش به دنبال تقابل با آنکارا نیست اما در عین حال در صورتی که طرف ترک دست از مطرح کردن چنین اظهارنظرهایی بر ندارد، آمستردام گزینه های دیگری را هم مدنظر قرار خواهد داد.

وی در جمع خبرنگاران تصریح کرد: در شرایط کنونی به نفع رهبران دو کشور است که در کنار یکدیگر برای کاستن از تنش ها اقدام کنند اما مشخص است که در چنین شرایطی ترکیه باید کمک کند و اظهاراتی که اکنون آنها مطرح می کنند، کمک کننده نیست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نخست وزیر هلند همچنین خواستار عذرخواهی آنکارا به خاطر اظهاراتی که اخیرا علیه کشورش مطرح کرده است، شد و افزود، اردوغان باید از مطرح کردن اظهارات تحریک آمیز پرهیز کند.

این در حالی است که وزیر خارجه ترکیه در سفرش به فرانسه اعلام کرد: تا زمانی که هلند بابت اقداماتش عذرخواهی نکند، به فشارها بر این کشور ادامه می دهیم.

پیش تر، نخست وزیر هلند گفته بود، ممانعت از ورود دو تن از وزرای ترکیه به خاک هلند برای حضور در میان رای دهندگان ترک، در واکنش به تهدیدهای دولت آنکارا مبنی بر تحریم هلند بوده است.

نخست وزیر هلند افزود که دولت این کشور تلاش مداوم کرد تا از راه دیپلماسی از وخامت روابط با ترکیه کاسته شود اما مقامات ترکیه به تهدید متوسل شدند.

در همین حال،  ژان مارک آیرو، وزیر امور خارجه فرانسه روز یک شنبه از ترکیه خواست تا در حال حاضر از اقدامات تحریک آمیز اجتناب کند.

کلید واژه ها: هلند نخست وزیر هلند


نظر شما :