آتش‌بس در سوریه صرفا حرف است و عملی نمی‌شود

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۹:۲۴ کد : ۱۹۵۸۸۵۱ سرخط اخبار


السفیر گزارش داد آتش بس در سوریه صرفا حرف است و عملی نمی شود پایه توافق بین آمریکا و روسیه برای آتش بس در سوریه بر مشخص کردن مناطق تحت تسلط جبهه النصره استوار است؛ مسأله ای که محال به نظر می رسد.

به گزارش فارس، توافق آتش بس بین روسیه و آمریکا درباره سوریه، هر چند از لحاظ توافق روی کاغذ، پیشرفت هایی داشته است اما در عمل اوضاع سوریه پیچیده تر از آن به نظر می رسد که با چند بند و تبصره بتوان این توافق را عملی کرد.

به نوشته روزنامه السفیر لبنان، توافقهای روسیه و آمریکا بر روی کاغذ پیشرفت داشته و روز گذشته (سه شنبه) نیز دو طرف بند جدیدی را به این توافق اضافه کرده اند مبنی بر اینکه مناطق تحت سیطره دو گروه «داعش» و «جبهة النصره» را مشخص کنند؛ دو گروهی که خارج از توافق آتش بس هستند و روسیه و آمریکا در تروریستی بودن آن دو اتفاق نظر دارند.

اما آن چه بر روی زمین پیشرفت داشته، پیشروی های داعش و جبهه النصره است.

السفیر در این باره توضیح می دهد: جبهه النصره و هم پیمانانش توانسته اند شهرک استراتژیک «خان طومان» را به اشغال خود در آورند و داعش نیز به پیشروی خود در شرق استان حمص ادامه می دهد و روز گذشته (سه شنبه) توانست مرکز یک گردان در شمال غرب فرودگاه نظامی «تی فور» (T.4) و دو خط دفاعی فرودگاه را به اشغال خود در آورد. آن ها چندی پیش نیز توانسته بودند میدان گازی «الشاعر» و «المهر» را اشغال کنند و میدان گازی «جزل» را نیز مورد تهدید قرار دهند که تمام این ها شهر «تدمر» را دوباره در خطر قرار می دهد.

مسکو و واشنگتن روز گذشته توافق کردند که مناطق تحت اشغال جبهة النصره و داعش را مشخص کنند. آن ها همچنین توافق کردند که همچنان به توافق آتش بس که از 27 فوریه آغاز شده است پایبند بمانند.

روزنامه السفیر ادامه می دهد: مشخص کردن مناطق تحت اشغال داعش کار چندان دشواری نیست؛ چرا که واضح و عیان است. اما درباره جبهة النصره، باید گفت این کار شبه محال به نظر می رسد، چرا که مناطق تحت سیطره این گروه تداخل بسیار پیچیده ای با مناطق تحت تسلط دیگر گروهها دارد. تا این حد که در مناطق خارج از سیطره ارتش سوریه، داعش و کردها، منطقه ای نیست که جبهة النصره به طور جزئی یا کلی در آن حضور نداشته باشد.

السفیر در ادامه این سؤالات را مطرح می کند که جدیت آمریکا و روسیه درباره اجرای توافق تا چه حد است و هر دو با استفاده از چه ابزاری می خواهند توافق انجام شده را عملی کنند؟ و این کار چه مدت زمان نیاز دارد؟

اگر فرض بگیریم دو طرف می توانند با دقت مناطق تحت تسلط داعش و النصره را مشخص کنند؛ این سؤال مطرح می شود که بعد از آن چه می شود؟ در توافق ذکر نشده است که گروههای دیگر نیز موظف هستند از مناطق تحت اشغال دو گروه دوری کنند و این یعنی اینکه تداخل مناطق تحت تسلط جبهه النصره و گروههای دیگر کماکان ادامه خواهد داشت. گروههای مسلح به هیچ وجه حاضر نیستند مناطق تحت تسلط خود را رها کنند تا آمربکا و روسیه براحتی بتوانند جبهه النصره را هدف قرار دهند.

نکته بعدی اینکه برخی از گروهها همچون «احرار الشام»، «فیلق الشام» و «لواء الحق» در قالب ائتلاف «جیش الفتح» با جبهه النصره هم پیمان شده اند. اما آمریکا حاضر نیست این گروهها را تروریستی بخواند.

از سوی دیگر، مرکز پایگاه «حمیمیم» روسیه که به کار نظارت بر آتش بس مشغول است، اعلام کرده که تعداد شهرک هایی که در چارچوب آتش بس قرار گرفته اند به 95 شهرک رسیده و تعداد 44 گروه مسلح که 7000 نفر را در خود جای داده نیز آتش بس را قبول کرده اند که گروه «احرار الشام» و «جیش الاسلام» در بین آن ها حضور ندارند.

طبق آمار مرکز «حمیمیم» در لاذقیه و دمشق 40 گروه هستند که آتش بس را نپذیرفته اند.

بنابراین پیچیدگی بسیاری در این موضوع نهفته است و اجرای توافق بین روسیه و آمریکا شاید روی کاغذ پیشرفتی داشته باشد اما در عمل امید چندانی به آن وجود ندارد.

کلید واژه ها: جبهه النصره روسیه و آمریکا


نظر شما :