ولایتی: ایران اجازه نفوذ را به آمریکا نخواهد داد

۲۷ مرداد ۱۳۹۴ | ۲۱:۵۷ کد : ۱۹۵۱۱۳۸ سرخط اخبار
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص گفت: با توجه به اینکه ایران قدرت اول منطقه است و برای خود نقش مهمی در حمایت از خط مقاومت در برابر سلطه جویی آمریکا و توسعه طلبی صهیونیست ها قائل است، اجازه توسعه و نفوذ را به آمریکا نخواهد داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم،  علی اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در حاشیه دیدار عمران زعبی وزیر اطلاع رسانی سوریه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در این دیدار مواضع جمهوری اسلامی ایران نسبت به دولت و ملت سوریه تبیین شد.

وی ادامه داد: رابطه ایران و سوریه از ابتدای انقلاب رابطه راهبردی و استراتژیک بوده و روابط ایران و سوریه فقط دوجانبه نیست، بلکه ستون فقرات مجموعه روابط ایران و متحدان منطقه ای یعنی عراق، لبنان و فلسطین است و بدون ارتباط استراتژیک بین ایران و سوریه، مقاومت در برابر زیاده خواهی ها و تهاجمات صهیونیست ها معنایی ندارد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص افزود: مقام معظم رهبری بارها و در گذشته بر استحکام و عزم جمهوری اسلامی ایران در حمایت از سوریه تاکید کردند.

ولایتی با اشاره به راه حل بحران سوریه گفت: راه حل هایی که در منطقه و صحنه بین المللی شکل می گیرد و بدون مشورت با ملت و دولت سوریه است، برای جمهوری اسلامی ایران غیرقابل قبول است و اینکه چند کشور با گروهی از معارضان برای سوریه راه حل مشخص کنند، قابل قبول نیست چرا که اینها علیه ملت سوریه می جنگند و افراد زیادی را کشته اند.

وی تاکید کرد: اینکه برخی در مورد دولت موقت و آینده سوریه بدون مشورت این کشور تصمیمی بگیرند، قابل قبول نیست و سرنوشت سوریه باید به دست مردم این کشور مشخص شود؛ مردم در سال گذشته بشار اسد را به عنوان رئیس جمهور انتخاب کردند و اگر قرار باشد مجددا انتخابی صورت گیرد باید از طریق مردم سوریه است و یقین داریم هر چه زمان گذشته، مقبولیت بشار اسد در میان مردم سوریه بیشتر شده است؛ چرا که بشار اسد در قول و فعل کنار مردم سوریه ایستاده است.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص ادامه داد: بشار اسد می توانست از این کشور مفارقت کرده و زندگی خوبی داشته باشد اما در کنار مردم سوریه ماند و خطر کرد و مردم سوریه قدر شجاعت و جسارت او را می دانند؛ رؤسای کشورهای دیگر وقتی خطری را احساس می کنند نجات خود را بر مردم ترجیح می دهند.

ولایتی یادآور شد: فقط مردم سوریه باید درمود این کشور  تصمیم بگیرد و هیچ دولت یا کشور بزرگ یا کوچکی حق تصمیم گیری از طرف سوریه را ندارد و هرچه زمان بگذرد، پیروزی دولت و ملت سوریه مسحکم تر است.

وی تاکید کرد: حلقه طلایی زنجیره مقاومت در برابرزیاده خواهی آمریکا و صهیونیست ها در منطقه پیروز خواهد شد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص در پاسخ به پرسشی درباره سخنان رهبری مبنی بر اینکه اجازه نفوذ به آمریکا را نخواهیم داد، گفت: سخنان مقام معظم رهبری روز گذشته خطوط بسیار مهم و روشنی را در خصوص استراتژی جمهوری اسلامی در منطقه مشخص کرد و یکی از مهم ترین مطالبی که ایشان فرمودند، این بود که جمهوری اسلامی دولت ایالات متحده آمریکا که در منطقه آبرویی ندارد و از عراق و افغانستان با اراده مردم اخراج شده است می خواهد با لطایف الهیل و از طرق پیچیده سیاسی و بین المللی نفوذ خود را در منطقه برقرار کند.

ولایتی ادامه داد: با توجه به اینکه ایران قدرت اول منطقه است و برای خود نقش  مهمی در حمایت از خط مقاومت در برابر سلطه جویی آمریکا و توسعه طلبی صهیونیست ها قائل است، اجازه توسعه و نفوذ را به آمریکا نخواهد داد.

وی با اشاره به تشریح دلایل عدم اجازه ایران به آمریکا گفت: درباره نفوذ در کشورهای متحد و دوست ایران از نظر جمهوری اسلامی پسندیده نیست که ایران ملت های دوست را تنها بگذارد تا مجددا آمریکا نفوذ خود را در آنجا برقرار کند؛ اگر اینها در هر یک از کشورهای منطقه نفوذ کنند، راه برای نفوذشان تسهیل خواهد شد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص افزود: برای جلوگیری از نفوذ نامشروع منطقه ای آمریکا در منطقه غرب آسیا باید از همان ابتدا از مقدماتی که آمریکایی ها برای گسترش نفوذ خود پیگیری می کنند، ممانعت کنند چرا که در آن صورت هیچ کشور منطقه ای از نفوذ کم یا زیاد آمریکایی ها مصون نخواهد بود و خط استراتژیکی که رهبر معظم انقلاب ترسیم کرده براساس جلوگیری از نفوذ بیگانگان و در رأس آن آمریکا است؛ آثار آن را از یمن تا عراق، لبنان، سوریه و فلسطین مشاهده می کنیم.

ولایتی با اشاره به وضعیت یمن گفت: می بینیم که رژیم سعودی با سلاح، هواپیما و اطلاعات ماهواره ای آمریکایی ها بی دریغ همه مناطق یمن را مورد حمله قرار می دهد و تمام آثار تمدنی و ساختار زیربنایی این کشور را از بین می برد. این اقدام با حمایت آمریکا صورت می گیرد و آمریکا هیچ تلاشی را برای جلوگیری از این هجوم شیطانی 5 ماهه به این کشور در شورای امنیت سازمان ملل انجام نمی هد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: کلام مقام معظم رهبری روشن است و تکلیف جمهوری اسلامی ایران در منطقه از گذشته روشن بود و با کلام ایشان روشن تر و محکم تر شده است.
 

نظر شما :