ائتلاف ضدداعش ارتش عراق را مسئول سقوط رمادی می‌داند

۲۸ خرداد ۱۳۹۴ | ۱۶:۴۲ کد : ۱۹۴۸۹۲۳ سرخط اخبار

ائتلاف بین المللی تحت رهبری آمریکا اعلام کرد که تنها دلیل سقوط رمادی عقب نشینی بی دلیل ارتش عراق بوده و این را نمی توان به حساب پیروزی های داعش محسوب کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، سقوط شهر رمادی مرکز استان الانبار که بیش از یک سال در برابر حملات داعش مقاومت کرده بود، انتقادهای شدیدی را علیه ارتش و توانمندی های نیروهای عراقی در مقابل شمار اندک تروریست های داعش برانگیخت.

به گفته کریستوفر گیکا، ژنرال ارشد انگلیس و عضو ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا که در بغداد مستقر است، اگر فرمانده ارتش عراق در رمادی تصمیم به عقب نشینی از این شهر نمی گرفت اکنون رمادی همچنان در دست ارتش بود و داعش هیچ گاه نمی توانست آن را تصرف کند.

وی گفت: اشغال رمادی پیروزی برای داعش نیست. داعش بدون اینکه بجنگد یا ارتش عراق را شکست دهد توانست رمادی را به کنترل خود در آورد.

پیش تر نیز مقامات عراقی از توطئه برخی ژنرال های ارشد ارتش چند قومیتی عراق در سقوط برخی شهرها از جمله موصل و تکریت سخن گفته بودند که سقوط رمادی را نیز می توان به این موارد اضافه کرد.

ارتش و نیروهای مسلح عراق در سال های گذشته و علی رغم هزینه هنگفتی که برای آنها شده همواره از فساد و عدم کارآمدی لازم رنج برده و برخی فرماندهان ارشد آن تنها به دلایل سیاسی و نه برحسب توانمندی های نظامی مسوولیت اداره بخش های مهم ارتش را به دست گرفتند که این امر باعث عدم هماهنگی در این نیرو شده است.

به گفته ین ژنرال انگلیسی، عقب نشینی از رمادی با دستور سرلشگر محمد خلف الفهداوی، جانشین فرمانده پایگاه عملیاتی ارتش عراق در الانبار گرفته شده که چند ماه پیش زخمی شده بود.

کنترل داعش بر شهر رمادی بزرگترین پیروزی برای این گروه در سال جاری محسوب می شود و می توان گفت پس از اشغال موصل این شهر بزرگترین و مهم ترین شهری است که دست داعش می افتد.

کلید واژه ها: ارتش عراق


نظر شما :