دستور رهبر انقلاب دربار دانش آموزان افغان

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۲۰:۳۰ کد : ۱۹۴۷۸۱۵ سرخط اخبار

با دستور مقام معظم رهبری ایران، وزارت آموزش و پرورش در ایران باید همه دانش آموزان افغانستانی را در هر شرایط ثبت نام کند.

به گزارش عصرایران، ، رهبر معظم انقلاب چندی پیش دستور داده اند که همه کودکان افغانستانی، چه آنها که دارای شرایط قانونی حضور در ایران هستند و چه آنها که مدارک قانونی حضور در ایران را ندارد باید در مدارس دولتی ثبت نام شوند، این یک تصمیم بزرگ و تاریخی است.

به نوشته خبرگزاری تسنیم، این دستور از سوی عالی ترین مقام نظام جمهوری اسلامی ایران، مقام معظم رهبری صادر شده است: "هیچ کودک افغانستانی، حتی مهاجرینی که به صورت غیرقانونی و بی مدرک در ایران حضور دارند، نباید از تحصیل بازبمانند و همه آنها باید در مدارس ایرانی ثبت نام شوند".

این دستور البته چند وقتی است که صادر شده است و چند ماه پیش نیز خلیل الله بابالو در دیدار معاون رئیس اجرایی دولت افغانستان با وزیر آموزش وپرورش که در ساختمان شهید رجایی برگزارشد به صورت کاملا رسمی این دستور را اعلام کرد و در سایت آموزش و پرورش نیز این ماجرا منعکس شد، اما در بقیه رسانه های خبری بازتاب چندانی نیافت.

بابالو در جریان آن دیدار اظهار کرده بود: بعد از فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر «هیچ دانش آموز افغانی از تحصیل بازنماند» آمار ثبت نام از دانش آموزان افغانی در مدارس ایرانی بیش از 10 درصد افزایش داشته و همچنان اجرا می شود. وی از ثبت نام مهاجرین غیرمجاز نیز در مدارس کشور خبر داد و افزود: در  خصوص ثبت نام دانش آموزان مهاجر غیرقانونی تاکنون هیچ گزارشی از عدم ثبت نام این گونه دانش آموزان به آموزش و پرورش نرسیده است.

بابالو با بیان اینکه آموزش وپرورش اعتقادی به جداسازی دانش آموزان ایرانی از افغانستانی ندارد، خاطرنشان کرد: در بخشنامه های آموزش وپرورش به طور کامل تصریح شده است که هیچ نوع تبعیض و تفاوتی نباید میان دانش آموزان قایل شد.

به نظر می رسد با این تصمیم، یکی از مهمترین موانع رشد و پرورش جامعه مهاجر در ایران به زودی برداشته خواهد شد. مدارس ایرانی از این پس از دانش آموزان مهاجر افغانستانی، بدون اینکه قرار باشد کاغذها و مهرها و مدارک روی آنها ارزش گذاری کند ثبت نام به عمل خواهند آورد و سال تحصیلی جدید، یک سال تاریخی و شیرین برای همه مهاجرین افغانستانی خواهد بود.

کلید واژه ها: دانش آموزان افغانستانی


( ۱ )

نظر شما :