دمپسی: آزادسازی تکریت با حمایت ایران، می‌تواند مثبت باشد

۱۳ اسفند ۱۳۹۳ | ۱۴:۳۴ کد : ۱۹۴۴۹۴۱ سرخط اخبار

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، مارتین دمپسی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا روز سه شنبه نقش ایران در عملیات آزادسازی تکریت عراق را به صورت مشروط، مثبت خواند.

ژنرال دمپسی که در نشست کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا صحبت می کرد، گفت اگر حمایت ایران از نیروهای مردمی در عراق، به بروز اختلافات فرقه ای منجر نشود، این حمایت ها «چیز مثبتی» خواهد بود.

مقامات آمریکایی مدعی هستند که ایران از سال 2004 در عراق فعال بوده است، اما حالا می گویند این فعالیت اکنون وارد مرحله تازه ای شده است.

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، فرمانده ارشد نیروهای نظامی در این رابطه گفت: «این علنی ترین نمونه حمایت ایران است، در قالب توپخانه و چیزهای دیگر. رک بگویم، این امر اگر به فرقه گرایی منجر نشود، مسئله ای نیست.»

وی با بیان اینکه دو سوم نیروهای حاضر در عملیات آزادسازی تکریت را نیروهای مردمی که وی آن ها را «شبه نظامیان شیعی» خواند، تشکیل می دهند و یک سوم دیگر نیروهای ارتش عراق هستند. آقای دمپسی افزود: «اگر عملکرد قابل قبولی داشته باشند (و تکریت را از داعش پاکسازی کنند)، آنوقت این در اصل برای کارزار ضدداعش، چیز خوبی است.»

دمپسی همچنین در مورد گزارش های منتشر شده در مورد حضور سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران در تکریت، گفت عکس هایی از وی را در شبکه های اجتماعی دیده است و آژانس های اطلاعاتی آمریکا اکنون در حال بررسی هستند تا مشخص کنند «که آیا وی شخصا آنجاست یا نه.»

عملیات آزادسازی تکریت از چند روز گذشته با مشارکت نیروهای مردمی، اعم از شیعه و سنی، آغاز شده و به سرعت پیش رفته است. مقامات آمریکایی از جمله اشتون کارتر اذعان کرده اند که عراق از آن ها خواسته دخالتی در این عملیات نداشته باشند.

کلید واژه ها: تکریت


نظر شما :