موسویان: توافق قطعا حاصل می شود

۰۴ آذر ۱۳۹۳ | ۰۱:۳۰ کد : ۱۹۴۱۲۴۸ سرخط اخبار گام به گام تا توافق جامع
نویسنده خبر: سید حسین موسویان

حسین موسویان مذاکره کننده هسته ای سابق ایران با ابراز اطمینان نسبت به دستیابی ایران و گروه 1 + 5 به توافق ظرف شش ماه آینده تاکید کرد: قدرت های جهان به صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران اطمینان پیدا کرده اند و مساله اصلی مذاکرات در حال حاضر مربوط به برنامه زمانی لغو تحریم ها است.

به گزارش ایرنا ، موسویان در گفت وگو با بی بی سی افزود: دو طرف در خصوص دو دسته اقدامات مذاکره می کنند، یکی مربوط به شفاف سازی در قالب ان پی تی است و خبر خوب این است که دو طرف تا کنون در خصوص شفافیت در چارچوب مقررات آژانس به توافق اصولی رسیده اند.

وی افزود: مشکل مذاکرات در ارتباط با دسته دوم اقدامات است که به صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران در آینده مربوط می شود.

موسویان گفت: طرف غربی برای دوره ای 5 تا 10 ساله خواستار اقدامات اعتمادسازی برای عدم 'گریز هسته ای' است و به عنوان مثال خواستار محدود بودن غنی سازی در حد 5 درصد و برخی تغییرات فنی در رآکتور آب سنگین برای کاهش تولید پلوتونیوم هستند.

موسویان تصریح کرد: برخی مشکلات در خصوص دسته دوم اقدامات مربوط به عدم انحراف در آینده، وجود دارد.

وی در پاسخ به سوال بی بی سی در خصوص جدی بودن دکتر حسن روحانی برای رسیدن به توافق هسته ای، گفت: در سال های 2003 تا 2005 که من عضو تیم مذاکراتی بودم و روحانی مذاکره کننده ارشد بود، ما پروتکل الحاقی را اجرا کردیم و حتی غنی سازی را برای مدتی تعلیق کردیم اما مذاکرات شکست خورد زیرا اتحادیه اروپا در موقعیتی نبود که حق ایران برای غنی سازی طبق ان پی تی را محترم بشمارد و این به دلیل مخالفت آمریکا بود در غیر این صورت در سال 2005 می توانستیم به توافق برسیم.

وی افزود: روحانی پس از رسیدن به مقام ریاست جمهوری همین سیاست را درخصوص اعتمادسازی با آژانس و قدرت های جهان ادامه داده است.

موسویان در بخش دیگری از این گفت و گو خاطرنشان کرد: مساله مهم این است که قدرت های جهان و آژانس بین المللی انرژی اتمی اطمینان دارند که برنامه هسته ای کنونی ایران صلح آمیز است و درباره برنامه کنونی هیچ شکی وجود ندارد.

وی در پاسخ به سوالات جهت دار خبرنگار بی بی سی در خصوص 'فعالیت های گذشته مشکوک ایران' گفت: آژانس خواستار بازدید از پارچین بود و دو بار از سایت پارچین که یک مکان نظامی است بازرسی کرد و چیزی پیدا نکرد .

وی افزود: در حال حاضر ، مساله موجود برخی سوالات فنی مربوط به برنامه هسته ای در دهه 1980 است و مربوط به برنامه هسته ای کنونی نیست و ایران و آژانس تا کنون در باره دسترسی های مدیریت شده برای حل این مسائل به توافق رسیده اند.

موسویان در جواب سوالی درباره احتمال توافق تا شش ماه دیگر ، گفت: من تقریبا مطمئن هستم که توافق حاصل خواهد شد زیرا دو طرف در اصول هیچ مناقشه ای ندارند و دو طرف می توانند تا ماه مارس (اسفند) کلیات توافق را نهایی کنند.

وی افزود: مساله مهم باقی مانده مربوط به برنامه زمانی لغو تحریم ها است. ایران خواستار اجرای تعهدات دو طرف در مدتی شش ماهه تا یک ساله است اما آمریکایی ها خواستار ادامه تحریم ها و لغو تدریجی تحریم ها در دوره ای چند ساله (4 تا 15 سال) هستند. این مساله اصلی باقی مانده است در غیر این صورت توافق در خصوص نیازهای فنی ایران مشکل نیست اما مساله مهم مربوط به کنگره آمریکا است که می خواهد تحریم ها را حفظ کند.

سید حسین موسویان

نویسنده خبر

سیّد حسین موسویان دیپلمات، مذاکره‌کنندهٔ ارشد هسته‌ای سابق و از اعضای مؤسس حزب اعتدال و توسعه است. وی هم‌اکنون در دانشگاه پرینستون به عنوان پژوهشگر فعالیت می‌کند. موسویان در ...

اطلاعات بیشتر


نظر شما :