اردوغان: نمی‌دانم چرا کوبانی برای آمریکا مهم است

۰۱ آبان ۱۳۹۳ | ۱۴:۵۷ کد : ۱۹۳۹۹۶۷ سرخط اخبار

رییس جمهوری ترکیه از اقدام آمریکا در فرستادن محموله های هوایی تسلیحات برای کردهای سوریه در شهر محاصره شده کوبانی انتقاد کرد و گفت، این محموله ها به دست نیروهای داعش افتاده و وی درک نمی کند که چرا شهر کوبانی انقدر برای آمریکا اهمیت راهبردی دارد.

 

به گزارش روزنامه تودی زمان، رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه پیش از سفر به کشور لتونی خطاب به خبرنگاران گفت: آمریکایی ها اذعان کردند که بخشی از تسلیحاتی که برای کردها درنظر گرفته بودند به دست داعش افتاده است. چنین عملیاتی غیرقابل توجیه است.

 

اشاره اردوغان به ویدیویی است که اخیرا در اینترنت منتشر شده و طی آن شبه نظامیان داعش بخشی از محموله های هوایی ارسال شده برای کردها طی روز دوشنبه را که تصرف کرده اند، به نمایش می گذارند.

 

این محموله سلاح شامل نارنجک دستی، مهمات و آرپی جی می شود. با این حال پنتاگون اعلام کرده که عمده محموله هایی که آمریکا برای کردهای کوبانی فرستاده به رغم تصرف بخشی از آن ها توسط داعش به دست نیروهای کرد رسیده است.

 

اردوغان در ادامه اظهار داشت: من درک نمی کنم چرا کوبانی انقدر برای آمریکا اهمیت راهبردی دارد زیرا کل جمعیت غیرنظامی این شهر فرار کرده اند.

 

اردوغان همچنین تاکید کرد: کمکی که از کردهای حزب اتحاد دموکراتیک سوریه که از کوبانی دفاع می کنند به عمل می آید در نهایت باعث کمک به حزب غیرقانونی کارگران کردستان موسوم به پ.ک.ک می شود.

 

رییس جمهوری ترکیه خاطر نشان ساخت اوایل صبح یکشنبه هنگامی که باراک اوباما مکالمه تلفنی داشته پیشنهاد داده که نیروهای پیشمرگه کرد با عبور از مرز ترکیه به کوبانی بروند.

 

وی عنوان کرد: من گفتم هر کمکی به حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه و همچنین پ.ک.ک برای ما غیرقابل پذیرش است اما همکاری با ارتش آزاد سوریه و کردهای پیشمرگه را می توان پذیرفت.

 

اردوغان همچنین فاش ساخت که طرف آمریکایی اظهار نگرانی کرده اگر کمکی به کردهای کوبانی نرسد این شهر در عرض دو روز به دست داعش خواهد افتاد.

 

اردوغان در ادامه گفت که آمریکا در ابتدا با مساله رفتن نیروهای پیشمرگه به کوبانی موافقت نکرده و تایید این مساله در آخرین دقیقه انجام شده است.

 
 
 

کلید واژه ها: کوبانی


نظر شما :