درگیری های کوبانی به مرز ترکیه کشیده شد

۲۱ مهر ۱۳۹۳ | ۱۷:۲۷ کد : ۱۹۳۹۵۲۶ سرخط اخبار

منابع خبری گزارش دادند که جنگنده های ائتلاف دست به حملاتی به مرکز شهر کوبانی در شمال سوریه زدند این در حالی است که درگیری های شدیدی میان تروریست های داعش و مبارزان کرد در کوبانی در جریان است.

به گزارش ایسنا شبکه الجزیره گزارش داد که درگیری های شدیدی میان یگان های حمایتی کرد و نیروهای داعش در بیش از چند محور در جریان است که پس از این درگیری ها ائتلاف دست به حملاتی به کوبانی زده است.

این شبکه اعلام کرد، درگیری هایی که میان این دو طرف در مناطق این شهر و یا در توابع آن در جریان است معمولا پس از آن ائتلاف دست به حملاتی به پایگاه های داعش می زند و این بدان معناست که ائتلاف بخشی از درگیری ها در کوبانی شده است.

همچنین بیشتر درگیری ها در بخشی از شمال غربی کوبانی به ویژه در اطراف مسیری که این شهر را به گذرگاه مرشد بینار در مرزها با ترکیه مرتبط می سازد، در جریان است و این همان منطقه ای است که تاکنون هیچ یک از طرفین نتوانستند کاملاً آن را تحت کنترل خود درآورند.

در حالی که نیروهای کرد از هلاکت ده ها عضو داعش در جریان این درگیری ها سخن می گویند اما داعش آمار تلفات خود را اعلام نکرده است.

همچنین دشوار بودن رسیدن به این مناطق درگیری ها باعث می شود که تأیید آمار ارائه شده از سوی یکی از طرف های درگیر دشوار شود.

در همین حال تروریست های داعش مساحت گسترده ای از کوبانی را تحت تصرف خود دارند که مساحت این شهر به حدود هفت کیلومتر مربع می رسد و 356 روستا در اطراف آن قرار دارند و حدود یک کیلومتر از مرزهای ترکیه فاصله دارد.

تروریست های داعش شرق کوبانی را تحت تصرف خود درآورده اند و از بخش های جنوبی و غربی به سمت مرکز آن پیشروی می کنند. آنها روز جمعه مقرهای نیروهای کرد در شمال این شهر را تحت تصرف خود درآوردند.

همزمان یگان های حمایت از مردم کرد در منطقه "جزیره" در سوریه (شمال شرق این کشور) سربازگیری کردهای سوریه را آغاز کرده اند تا از این طریق به دلیل تشدید درگیری ها با داعش از نیروهای کرد پشتیبانی به عمل آورند.

از سوی دیگر، آوارگانی که از کوبانی فرار کرده اند نسبت به حفظ جان اعضای خانواده های خود که در این شهر گیر افتاده اند، اظهار نگرانی می کنند و در مقابل این تحولات میدانی کوبانی، نیروهای ترکیه ای سربازان بیشتری را در بخش مرزی ترکیه برای پیشگیری از هر گونه احتمالی از جمله کنترل داعش بر گذرگاه مرزی مرشد پینار مستقر کرده اند. در نتیجه نزدیک شدن درگیری ها به این گذرگاه مرزی، ارتش ترکیه نوار مرزی را از ساکنان آن خارج کرده است و این منطقه یک منطقه نظامی بسته اعلام شده است که هیچ کس اجازه نزدیک شدن به آن را ندارد.

الجزیره گزارش داد که ارتش ترکیه تجهیزات نظامی و تانک های بیشتری را به سمت مرزهای سوریه در نزدیکی کوبانی مستقر کرده است.

در همین حال چاک هاگل، وزیر دفاع آمریکا با بیان اینکه اوضاع در کوبانی یک مشکل دشوار است، افزود: حملات هوایی به برخی پیشروی ها در مقابله با تروریست های داعش انجامیده است. 

کلید واژه ها: کوبانی


نظر شما :