رهبر کردهای سوریه: فقط سلاح می خواهیم

۱۵ مهر ۱۳۹۳ | ۱۸:۰۳ کد : ۱۹۳۹۳۳۴ سرخط اخبار

رهبر "حزب اتحادیه دموکراتیک" کرد سوریه (PYD) که مبارزان آن صف محکمی در دفاع از شهر کوبانی ایجاد کرده اند، نسبت به ایجاد یک زد و بند میان طرف های بین المللی بر سر شهر کوبانی اظهار تردید کرد.
به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه فرامنطقه ای الشرق الاوسط، صالح مسلم محمد، رئیس حزب اتحادیه دموکراتیک کرد سوریه اظهار کرد که چرا ائتلاف جهانی، ترکیه و نیروهای پیشمرگ عراق به نیروهای مردمی سلاح نمی فرستند و از آنان حمایت نمی کنند.
صالح مسلم در کنفرانس مطبوعاتی در پاریس بعد از بازگشتش از ترکیه با بیان کافی نبودن حملات ائتلاف اعلام کرد که دستیابی به سلاح های ضد تانک و زرهی می تواند نیروهای مردمی کوبانی را از حملات هوایی ائتلاف بین المللی بی نیاز کند.
صالح مسلم محمد با بیان اینکه هیچ کس نمی تواند انکار کند چه اتفاقاتی در کوبانی از زمان محاصره این شهر توسط داعش افتاده است، از جامعه بین الملل خواست تا هر چه سریعتر از وقوع نسل کشی در کوبانی جلوگیری کند.
وی افزود: همه در قبال آنچه که در کوبانی اتفاق می افتد مسئول هستند و می توانند تدابیر لازم را اتخاذ کنند اما این کار را نمی کنند.
وی از جزئیات مذاکرات خود با مقامات ترکیه در استانبول پرده برداشت و آنچه رسانه ها درباره سه شرط این کشور مطرح کرده اند را رد کرد که شامل توقف همکاری کردها با نظام سوریه، پایان دادن به حکومت خودگردان در مناطق کردنشین و ممانعت از خطر تهدیدات مرزی برای ترکیه است.
کاملا آشکار است که ترکیه با حکومت خودگردان کردها در شمال سوریه محتاطانه برخورد می کند و از تاثیرات آن بر کردهای سوریه هراس دارد. ترکیه همچنین از ایجاد روابط میان حزب مذکور و حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک.) می ترسد.
صالح مسلم اعلام کرد که خواهان همکاری و دریافت کمک های ترکیه است اما تاکنون وعده هایی که برای کمک به مردم کرد سوریه داده شده بود محقق نشده است.
وی افزود: ترکیه وعده داده بود که اگر داعش اراضی ترکیه را هدف خود قرار دهد به آن پاسخ خواهد داد و همچنین کمک های بشردوستانه و یا نظامی را از طریق مرزهای خود به سوریه ارسال می کند.
مسلم اخباری که از سوی رسانه ها منتشر شده و اینکه حکومت خودگردان کردهای سوریه تهدیدی برای امنیت ترک ها باشد را رد کرد.
وی اظهار کرد که واقعیت موضع ترکیه، انگیزه های امنیتی و همچنین واقعیت روابط خود با حزب کارگران کردستان ترکیه را نمی داند.
وی با اشاره به حفظ روابط با ترکیه تاکید کرد: دست نیاز ما همواره به سوی ترکیه دراز است و ما منتظریم که ترکیه به وعده های خود عمل کند.
مسلم همچنین نسبت به روش مداخله نظامی ائتلاف "به اصطلاح ضد داعش" ابراز تعجب کرد.
وی افزود: هم اکنون 12 تانک داعش کوبانی را هدف قرار داده اند و با وجود اینکه هواپیماهای ائتلاف قادر هستند کوچکترین چیزها را رصد کنند اما گویا این تانک ها را نمی بینند.
وی افزود: داعش به تانک های آمریکایی، "تی 72" روسی و توپخانه های دوربرد مجهز است اما کردها برای حمله به داعش به این سلاح ها دسترسی ندارند.
 

کلید واژه ها: کوبانی


نظر شما :