توجیهات نتانیاهو درباره علت پذیرش آتش‌بس

۰۹ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۹:۳۳ کد : ۱۹۳۷۷۱۲ سرخط اخبار

نخست وزیر رژیم صهیونیستی در توجیه تصمیم خود برای پذیرش آتش بس با حماس به وجود «تهدیدات مختلف» اشاره کرد و حتی کوشید با ذکر نمونه ای از اقدامات آمریکا در فلوجه، اقدام خود را درست جلوه دهد.

به گزارش خبرگزاری فارس، به نقل از پایگاه خبری «عاروتص شوع»، «بنیامین نتانیاهو» در گفت وگو با کانال 2 تلویزیون اسرائیل به توجیه علت تصمیم خود برای پذیرش آتش بس با حماس و مخالفت با ادامه درگیری پرداخت و مدعی شد: «هنوز این احتمال وجود دارد که در نهایت، حماس را «سرنگون» کنیم.»

وی در ادامه ادعاهای خود افزود: «امروز، وقتی به اطرافم نگاه می کنم، القاعده را در مرز می بینم، داعش در مرزهای اردن و لبنان می تازد، در لبنان، حزب الله است که ایران از آن حمایت می کند، خود ایران نیز هست. با توجه به این تهدیدات مختلف، ما در کابینه هدفی تعیین کردیم و آن وارد کردن ضربه سنگین به حماس بود که این کار را با کشتن فرماندهان ارشد و تخریب تونل ها انجام دادیم. من تصمیم گرفتم همه منابع مان را در این عرصه صرف نکنم.»

نتانیاهو برای توجیه تلاش های وزارت جنگ رژیم صهیونیستی در نوار غزه، گفت: «باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا اخیرا در حال یکپارچه کردن ائتلاف بین المللی علیه داعش است که اندازه آن نصف حماس است.»

وی ادامه داد: «زمانی که تهدید تونل ها بر طرف شد، اسرائیل نیروهای خود را از غزه خارج کرد چراکه نمی خواهم سربازان ما کشته یا ربوده شوند. چرا باید وارد غزه شوم؟ اگر می توانم از هوا به آنها ضربه بزنم و بدون به خطر انداختن جان سربازان، به آنها آسیب برسانم، چرا باید وارد غزه شوم.»

نخست وزیر رژیم صهیونیستی در ادامه توجیه تصمیم خود برای پذیرش آتش بس با حماس، به نمونه ای از اقدام مشابه آمریکا اشاره کرد و گفت: «آمریکا در گذشته با شرایط مشابهی روبرو شد؛ در فلوجه عراق. فلوجه یک دهم غزه است. آمریکا با تروریست ها جنگید و هزاران عراقی کشته شدند اما بعد از اینکه آمریکا از فلوجه خارج شد، تروریست ها بار دیگر کنترل آن را به دست گرفتند. برای جلوگیری از رخداد این اتفاق در غزه، بعد از اینکه حماس «سرنگون » شد،  باید در آنجا بمانیم و این کار بسیار پزهزینه خواهد بود.» نتانیاهو در بخش دیگر سخنان خود مدعی شد، حماس منزوی شده و قادر نیست بار دیگر مجهز به سلاح شود.

به نوشته روزنامه «جروزالم پست»، نتانیاهو در گفت وگو با کانال 1 تلویزیون اسرائیل نیز اظهار داشت، زمانی که انتخابات دوره بعد برگزار شود، وی برای چهارمین بار نامزد انتخابات نخست وزیری می شود.

بر اساس این گزارش، گمانه زنی هایی درباره آینده سیاسی نتانیاهو وجود دارد چراکه او به خاطر پذیرش آتش بس با حماس، با انتقادات فزاینده از سوی رقبای بالقوه خود روبرو شده و همین طور بر اساس نظرسنجی که انجام شده، محبوبیت او با کاهش 50 درصدی، به 36 درصد رسیده است.

کلید واژه ها: حماس فلوجه پذیرش آتش بس


نظر شما :