شاهزاده سعودی از وزارت خارجه می‌رود

۰۷ بهمن ۱۳۹۲ | ۱۵:۳۶ کد : ۱۹۲۷۹۱۲ سرخط اخبار

برخی منابع خبری فاش کردند که سعود الفیصل وزیر خارجه سعودی بزودی از وزارتخانه خداحافظی خواهد کرد و ترکی فیصل رئیس سابق سازمان اطلاعات سعودی بارزترین مهره برای جانشینی او محسوب می شود.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه اینترنتی رای الیوم، نزدیکترین حلقه های قدرت حکومت سعودی بدنبال شخصی هستند تا جانشین سعود الفیصل وزیر خارجه و مرد کهنه کار دیپلماسی عربستان شود. سعود الفیصل حامی قوی رویکرد امیر بندر بن سلطان رئیس سازمان اطلاعات کنونی عربستان به شمار می رود.

برخی منابع موثق به روزنامه رای الیوم گفتند: ستاره وزیر جدید خارجه سعودی بزودی طلوع خواهد کرد و این فرد جایگزین سعودالفیصل خواهد شد.

این منابع افزودند: حضور سعود الفیصل در اجلاس ژنو 2 درباره سوریه چه بسا به عنوان آخرین فعالیت دیپلماتیک وی در کسوت وزیر خارجه باشد و وی درخواست استراحت داده است اما روند انتقال اختیارات و آماده کردن جانشین او در جریان است و نیاز به زمان بیشتری دارد.

امیر عبدالعزیز بن عبدالله فرزند پادشاه که هم اکنون پست معاونت وزارت خارجه سعودی را برعهده دارد و امیر ترکی فیصل رئیس سابق دستگاه اطلاعاتی عربستان از اسامی مطرح برای تصدی این پست هستند.

برخی منابع در کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به روزنامه رای الیوم گفتند: اگر تصمیم گرفته شود که پست وزارت خارجه سعودی در اختیار خاندان الفیصل باقی بماند، در این صورت شانس ترکی الفیصل چه بسا بهتر خواهد بود اما شانس امیر عبدالعزیز بن عبدالله نیز همچنان بالا است زیرا او اداره امور وزارت خارجه سعودی را در دوره طولانی غیبت سعود الفیصل به خاطر بیماری در خارج از کشور برعهده داشت.

کلید واژه ها: سعود الفیصل


نظر شما :