به دنبال این بودیم که روحانی و اوباما خوش و بشی داشته باشند

۰۵ مهر ۱۳۹۲ | ۰۵:۰۵ کد : ۱۹۲۲۰۰۴ سرخط اخبار

 سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا پیش از نشست وزیران خارجه 1+5 با ایران در نیویورک با بیان این که نمی توانم به جزییاتی که قرار است در مذاکرات روز پنج شنبه بپردازم تاکید کرد که وزیران خارجه گروه ۱ + ۵ و وزیر امور خارجه ایران تشکیل جلسه می دهند تا در سطح کلیات و نه جزییات راجع به مسیری که برای حل مساله هسته یی باید طی شود، گفت وگو کنند.

به گزارش ایسنا، خبرگزاری دویچه وله به نقل از آلن ایر، سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا درباره دیدار نکردن اوباما و روحانی در سازمان ملل گفت: ما دنبال این بودیم که به طور غیررسمی، یعنی نه در یک دیدار رسمی بلکه در حاشیه، این دو نفر خوش و بش و سلام و علیک بکنند، ولی مثل این که این موضوع برای طرف ایرانی کمی پیچیده بود. از این نظر این اتفاق نیفتاد. ولی ما نباید دیدار نکردن این دو نفر را بزرگ نمایی کنیم. چیزی که مهم است مثلا این که گروه ۱+۵ با حضور وزیر امور خارجه آمریکا و ایران تشکیل جلسه می دهد تا ان شاءالله یک پروسه را شروع کند و یک راه حلی را شکل دهد که می توان این راه حل را ماه آینده در جلسه گروه 1+۵ در ژنو ادامه داد.

ایر در پاسخ به این پرسش که پرزیدنت اوباما در شصت و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت از وزیر امور خارجه آمریکا خواسته تا با همکاری نزدیک اتحادیه اروپا، آلمان، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین تلاش برای رسیدن به توافق با ایران را پیگیری کند. آیا در این باره ماموریت ویژه ای به جان کری داده شده است؟ گفت: پرزیدنت اوباما، وزیر خارجه را به عنوان هدایت کننده اصلی برای تلاش در جهت رسیدن به یک راه حل در مورد برنامه هسته یی ایران تعیین کرده است. در این مورد جان کری و دولت آمریکا از هیچ تلاشی دریغ نخواهند کرد.

او خاطرنشان کرد که ما از گفته های دکتر روحانی و نیز گفته های آقای ظریف استقبال می کنیم، ولی همان گونه که اوباما گفت این کلمات و گفته های آشتی جویانه باید با اقدامات شفاف و قابل تایید همراه باشد. بین حرف و عمل تفاوت و فاصله زیاد است و راه دور است. پس ما منتظر آن هستیم که ایران حرف هایشان را عملی کنند. ما می خواهیم گفته ها و ادعاهای طرف ایران را به بوته آزمایش بسپاریم.

سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به این که به طور مشخص توقع آمریکا از ایران برای اقدامات یا "اعمال شفاف" چیست؟ گفت: الان نمی خواهم وارد جزییات مذاکره شوم و موردی را بگویم، ولی می توانم بگویم از گفته ها و تغییر لحن طرف ایران معلوم است و می گویند که دنبال تغییر موضع هستند و می خواهند با جامعه جهانی برای رفع نگرانی ها درباره برنامه هسته یی ایران تعامل کنند. خب، ما باید این را امتحان کنیم.

وی ادامه داد: اگر ایران واقعا می خواهد با جدیت به طور محتوایی با جامعه جهانی برای رفع نگرانی ها همکاری و تعامل کند، عالی است، ما می توانیم به یک راه حل مسالمت آمیز برسیم. چون هم مقام رهبری درباره سلاح هسته یی فتوا صادر کرد و همین طور دکتر روحانی گفت که ایران در پی ساخت بمب هسته یی نیست و نخواهد بود. اوباما گفت که ما اصلا اجازه دستیابی ایران به بمب هسته یی را نخواهیم داد. از این نظر اگر این اظهارات صحیح باشند برای مذاکره در مورد برنامه هسته ی ایران جا هست.

ایر با بیان این که "طرف ما یعنی غرب و گروه 1+5 گفتیم که ایران حق دارد، ایران حق استفاده صلح آمیز از انرژی هسته یی را دارد" مدعی شد که ولی همراه با حق، تکلیف و وظیفه هم وجود دارد. تشخیص نهادهای ذی صلاح، یعنی آژانس و شورای امنیت، این است که ایران به تعهداتش پایبند نبوده است. همین طور مردم ایران به روحانی برای تغییر جهت و تغییر سیاست خارجی ایران رای دادند تا مساله هسته یی حل شود و تحریم ها برداشته شود. امید ما این است که دولت ایران به همین طرف حرکت کند.

او درباره لحن سخنرانی آقای روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: همان طور که عرض کردم، لحن ایشان و آقای وزیر ظریف امیدوارکننده است. ولی فی نفسه این لحن کافی نیست.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره نشست گروه ۱ + ۵ با ایران و این که آیا برنامه ای، طرحی، پیشنهادی، دستور کاری آماده شده که شما در جریان آن باشید و بتوانید درباره اش توضیح دهید؟ گفت: نمی توانم به جزییات بپردازم ولی تمام وزیران گروه ۱ + ۵ و وزیر امور خارجه ایران تشکیل جلسه می دهند تا در سطح کلیات و نه جزییات راجع به مسیری که برای حل مساله هسته یی باید طی شود، گفت وگو کنند. نمی توانم دستور کار این جلسه را فاش کنم.

کلید واژه ها: روحانی وزارت خارجه آمریکا


نظر شما :