تلاش ایران برای توافق سیدحسن نصرالله و حریری

۱۸ تیر ۱۳۹۲ | ۰۴:۲۲ کد : ۱۹۱۸۳۳۴ سرخط اخبار

یک روزنامه لبنانی از توافق ایران و کشورهای جنوب خلیج فارس بر سر اوضاع لبنان خبر داد.

به گزارش "ایران دیپلماتیک"، روزنامه الجمهوریه چاپ بیروت نوشت: ایران و کشورهای جنوب خلیج فارس تلاش می کنند زمینه آشتی مهمترین جناح های سیاسی متخاصم در لبنان یعنی حزب الله و سعدالدین حریری را به وجود بیاورند.

هدف از این اقدام، کمک به تشکیل کابینه آشتی ملی در لبنان از یک سو و خودداری از اقدام کشورهای جنوب خلیج فارس علیه حزب الله لبنان اعلام شده است.

روزنامه الجمهوریه اضافه کرد: روند این توافق در منطقه و لبنان هنوز نهایی نشده است اما تمامی تحولات آن در فضای بدون جنجال دنبال می شود تا توافق و نتیجه نهایی حاصل شود.

این روزنامه افزود: در صورتی که این توافق در منطقه و لبنان حاصل نشود؛ "تمام سلام" نخست وزیر مسؤول تشکیل کابینه در لبنان، بدون توافق گسترده با احزاب و جناح های سیاسی کابینه ای را تعیین و برای کسب رای اعتماد به پارلمان ارائه خواهد کرد بدون اینکه از کسب رای اعتماد قطعی، اطمینان داشته باشد. در صورتی که کابینه تمام سلام چشم بسته به پارلمان برود و در کسب رای اعتماد اکثریت نمایندگان ناکام باشد در این صورت کابینه میقاتی در جایگاه کابینه اداره موقت کشور همچنان به کار خود ادامه خواهد داد و چنین چیزی به سود لبنان نخواهد بود.

  در بخش دیگری از این گزارش آمده است: با پیروزی های دولت سوریه در شهر القصیر که با حمایت های نظامی حزب الله لبنان انجام شد؛ مطالبات داخلی این مجموعه برای توافق با جناح حریری و تشکیل کابینه توافقی به ریاست تمام سلام افزایش یافته است. در صورتی که دولت سوریه بتواند به موفقیت های جدیدی در صحنه جنگ داخلی این کشور رقم بزند همانگونه که هم اکنون نیز بازپس گیری شهر حمص توسط ارتش سوریه پیش بینی می شود سطح تقاضاها و مطالبات حزب الله لبنان در صحنه داخلی بازهم افزایش خواهد یافت.

روزنامه الجمهوریه افزود: توافق و حل اختلافات میان ایران و کشورهای عربی خلیج فارس  تنها راه و نقطه اتکا برای برقراری توافق در لبنان است. گروه های جناح حریری در لبنان هم نباید به سرنگونی حکومت بشار اسد دلخوش کنند چرا که با اتفاقات آینده این کشور چنین چیزی در افق دیده نمی شود.

    

کلید واژه ها: لبنان حزب الله


نظر شما :