روایت تایمز از بازداشت حسن روحانی در انگلیس

۱۶ تیر ۱۳۹۲ | ۱۵:۴۰ کد : ۱۹۱۸۲۷۳ سرخط اخبار
عصرایران: روزنامه تایمز بریتانیا می نویسد حسن روحانی رییس جمهور منتخب ایران در زمان شاه و هنگامی که در اسکاتلند زندگی و تحصیل می کرد از سوی پلیس به ظن فعالیت های سیاسی دستگیر شده است.

بر اساس این گزارش پلیس در سال آخر حیات رژیم شاه به اقامتگاه روحانی هجوم می برد و او را دستگیر و به بازداشتگاه منتقل می کند.

تایمز به نقل از حسن روحانی پلیس انگلیس را " گستاخ ، خشن و بی رحم " توصیف می کند و می نویسد وی در طی بازداشت به درب سلولی در پلیس اسکاتلند یارد بسته شده بود.

این اقدام در حالی صورت گرفته بود که روحانی از منظر قوانین بریتانیا مرتکب هیچ جرمی نشده بود و فقط علیه رژیم محمد رضا شاه  فعالیت می کرد.

اسکاتلند یارد پس از اخذ اثر انگشت روحانی و پس از اینکه ساعت ها وی را در سلولی تحت بازداشت نگه می دارد، او را آزاد می کند.

روحانی در سال 1356 و پس از ایراد نطق تاریخی خود در مسجد ارک تهران در مجلس ترحیم سید مصطفی خمینی فرزند ارشد امام(ره) و پس از آنکه در لیست دستگیری ساواک قرار گرفت،مجبور به ترک کشور و سفر به انگلستان شد.

دکتر روحانی پس از ترک کشور و اقامت در انگلیس تصمیم به تحصیل در دانشگاه گلاسکو در اسکاتلند می گیرد اما به موازات شعله ور شدن قیام های مردمی بر ضد حکومت شاه وی نیز تحت تاثیر جو انقلاب ادامه تحصیل در انگلستان را رها و به جمع یاران رهبر انقلاب در نوفل لوشاتو فرانسه می پیوندد.

روحانی بعدها در دهه 1990 برای پیگیری ادامه تحصیل خود راهی انگلیس شد و توانست مدرک دکترای خود را در رشته حقوق از دانشگاه کلدونیان گلاسکو دریافت کند.

 

کلید واژه ها: روحانی پلیس تحصیل


نظر شما :